BABINA GREDA - Zbog samo stotinjak kuna duga za dimnjačarske usluge, sve većem broju Babogredaca imovina odlazi na bubanj. Mještani su nezadovoljni radom dimnjačarske službe, a sve češće pritužbe i negodovanja stigli su i do općinskih čelnika koji razmišljaju o raskidu ugovora s Dimnjačarskim obrtom "Čađo" iz Županje. Njemu je bivši saziv Općinskog vijeća prošle godine dodijelio koncesiju za obavl
Ti će partizani platiti sve što su dužni - kuće na bubanj Vlasnik dimnjačarskog obrta "Čađo" Zoran Đoić rekao nam je da ne želi uopće trošiti svoje riječi na Vukoviće. Na upit zna li da su Babogredci sve nezadovoljniji njegovim uslugama rekao je: "Ma što hoće ti partizani? Naučili su samo dobivati, a ništa ne plaćati. E, pa kod mene im to neće proći. Ja sam se borio za ovu državu i nitko nikome neće ni lipe dugovati. Tako će i ti partizani meni platiti sve što su dužni. Kuće će im na bubanj, pa neka se misle. Ja svoj posao radim kako treba. Neka mi netko u Babinoj Gredi kaže je li igdje došlo do ijednog požara zbog dimnjaka! E, pa nije! Nezadovoljni su oni ovrhama, a ne mojim radom", rekao je Đoić, upozorivši nas da nam slučajno ne padne na pamet nadodati nešto što on nije rekao. Čađo viče da smo mu dužni platiti čistio ili ne, psovao nam i poručivao da je takve kao što smo mi on '91. godine rješavao po kratkom postupku, kažu mještani
|
janje dimnjačarske službe, a ugovor je potpisan na rok od pet godina. Komunalni redar početkom kolovoza izvijestio je zamjenika načelnika Željka Kopića o nepravilnostima u organizaciji i radu spomenutog koncesionara. Utvrdio je da krši odredbe ugovora te da, između ostaloga, Općini na uvid nije dostavljao kontrolnu knjigu koja mora sadržavati oznaku objekta, ime i prezime vlasnika, datum čišćenja, potpis vlasnika objekta kao i kartoteke dimovodnih objekata. Upozorio je na to da kao komunalni redar nije upoznat s načinom rada dimnjačarskog obrta "Čađo" te da nema saznanja u kojem vremenskom razdoblju obavlja čišćenje dimovodnih objekata, iako se obvezao informativnim letkom svoje korisnike upoznati sa svojim načinom rada, cijenama i uslugama.
“Čađo se ponaša kao kauboj”- Prema zaprimljenim pritužbama mještana, dimnjačarska služba u Babinoj Gredi nije opremljena ni sredstvima za rad. Osim toga, dugovanja za obavljene usluge čišćenja od mještana potražuje preko suda, a da prethodno nema suglasnost od Općine Babina Greda, što predstavlja teško kršenje postojeće odluke", upozorava komunalni redar. I zamjenik načelnika Željko Kopić gotovo svakodnevno zaprima pritužbe svojih sumještana na račun dimnjačarske službe, o čemu je prije nekoliko dana izvijestio i članove Općinskog vijeća. Kopić tvrdi da "Čađo" ne podmiruje ni preuzetu obvezu o plaćanju naknade za koncesiju. Babogredci su ogorčeni ponašanjem vlasnika dimnjačarskog obrta Zorana Đoića, optužujući ga da se ponaša kao kauboj, bahato i arogantno i da ih verbalno vrijeđa prilikom posjeta. Na vlastitoj su koži, tvrde, to najbolje osjetili Franjo i Bara Vuković, roditelji šestero djece, čija su jedina primanja 1.020 kuna Franjine invalidnine. Zbog duga od 73,20 kuna, "Čađo" im je napravio zabilježbu na kuću i pomoćne prostorije, odnosno svu imovinu kojom raspolažu, a Općinski sud u Županji naložio im je i plaćanje parničnog postupka i pripadajuće kamate u iznosu od 1.711 kuna!
Franjo pred sudom i pretučen- Sa Zoranom Đoićem prošli smo pravu kalvariju, a to što smo mi proživljavali nevjerojatno je da se danas događa u jednoj zemlji koja je na pragu ulaska u EU. Dolazio nam je u dvorište, kako je govorio, "na intervenciju" s pištoljem zataknutim o pojas, tražio da mu platimo, što smo odbili jer nam nije ni jednom očistio dimnjak. Vikao je da smo mu dužni platiti čistio ili ne, psovao nas, vrijeđao i poručivao da je takve kao što smo mi on '91. godine rješavao po kratkom postupku. Moj je sin u selu pokrenuo peticiju protiv dimnjačarske službe, koju je potpisalo nekoliko stotina građana. Nakon toga, Čađo me sreo u Županji, u blizini Prekršajnog suda, udario s leđa, srušio na tlo i brutalno pretukao. Razbijene sam glave, sav krvav, razderanih hlača i majice, otišao u policiju i prijavio ga", prisjeća se ogorčeni Franjo kojemu je Đoić prema nalogu suda dužan isplatiti odštetu. "Ne treba mi njegov novac, rekao sam odvjetniku kada uplata sjedne da se on namiri, a ostatak neka slobodno da u humanitarne svrhe", poručio je. Njegova supruga Bara kaže da je već nekoliko puta odlazila u Županju k odvjetniku podmiriti dugovanje, no svaki bi put kada bi skupila novac i došla platiti iznos duga bio je gotovo dvostruko veći, tako da je njihova imovina, tvrde, i dalje prepuštena na milost i nemilost županjskom dimnjačaru.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ