Cijena spajanja na Gradiste Wireless
OBJAVLJENO:
6.8.2005.
PREGLEDA: 8090
KOMENTARA:
15
Prije svega cijena manje-vise ovisi o blizini računala i AP-a! To znači da osoba koja ima optičku vezu i blizinu do Ap-a (do 300 m) može samo sa karticom i malom omni antenom na njoj bez problema hvatati signal. Najveći problem u spajanju s mrežom je kabel. Cijene koaksijalnog kabela za mrežu 2,4 ghz su skuplje od nizih frekvencijskih područja.Trenutačno nabavljivi u Hrvatskoj i solidni kablovi su LMR-195, LMR-200, LMR-400, LMR-1200
Povećanjem brojčanih oznaka raste im i cijena.Za korisnike koji se spajaju na mrežu sasvim je dovoljan LMR-195. Cijena mu je oko 30, 00 kn s pdv-om po metru. Kabel koji po karakteristikama ne zaostaje po kvaliteti spomenutog (a znatno jeftiniji i lakše nabavljiv) je Rg-213 kojem mu je mana što je debel (vanjski promjer 10,50 mm). Tu je dosta važna i duljina kabela! ŠTO MANJE KOAKSIJALCA TO BOLJE! Zbog gubitka u kabelima na frekvenciji 2,4 ghz (usput to je frekvencija koja se smatra mikrovalnom, a naše mikrovalne pećnice rade na toj frekvenciji) kabeli moraju biti što kraći od računala do antene. Do 6 metara kabela je optimalna duljina. Moje iskustvo je 10 metara kabela. Rješenje za taj problem korisnicima koji nemaju optičku vidljivost, a računalo im je u kuci dislocirano od smijera AP-a je postavljanje starog računala ili malog AP-a na tavan ili povišeni dio zgrade. Naime, u staro isluženo računalo ubacite pci wireless karticu povežite ga što kraćim kabelom na antenu, a računala povežete jeftinim Utp kabelom i stvar je riješena. Uštedili ste na skupom koaksijalnom kabelu i dobili zbog male duljine kabela na kvaliteti i brzini signala.
Umjesto starog racunala možete iskoristiti i AP koji ima opciju rada u client modu. Cijene im se kreću od 300,00 kn na više. Malih su dimenzija tako da ih možete zajedno sa antenom staviti u malu plastićnu kutiju i usmjeriti prema AP-u . Povezivanje s računalom je isto putem Utp kabela. Antene su isto jedne od najvaznijih dijelova opreme. Ima ih raznih vrsta, oblika, veličina i cijena. Dečki iz udruge će raditi antene koje su sa svojom cijenom i kvalitetom zadovoljavajuce za rad na našoj mreži.
Kupovne (industrijske antene) preporučam jedino zbog kvalitete. Cijenom su puno skuplje i poskupljuju ukupnu investiciju. Wireless kartica ima različitih proizvodača, modela, cijena, brzina rada... Moja preporuka je kartica koja radi na 802.11g standardu. To je 56 mb kartica koja je kompatibilna sa mrežom u Gradistu.Cijene im se kreću od 150,00 kn na više. Također osobe koje se žele spajati sa AP-om u client modu mogu izabrati uređaj iste brzine. Takoder se ne smiju zaboraviti i raznorazni konektori koji će uređaje povezati sa što manje gubitaka. Trošak materijala za spajanje na mrežu ne bi smio biti veci od 500,00 kn. Susjedi mogu podijeliti troškove i tako još više uštediti na izgradnji.
Što dobivate ako se spojite na mrežu?
Uvriježeno je misljenje da računala udaljavaju ljude od "normalnih" verbalnih komunikacija. Ljudi se zatvaraju u svoje sobe i satima bulje u ekran. I ja se slažem sa tim! Naš projekt nema tu namjeru! Naš projekt ima namjeru povezivanja računala i korisnika. Zamislite selo koje ima svoju veliku bazu podataka.Od Marka možes skinuti film, Ivan ima bač onaj program koji mi treba, dogovorio sam se sa ekipom za večeras Lan party, Mama me pita da pogledam preko mreže (webcam) ima li gužve kod doktorice, koga ima u Dijamantu , ko se iza Šiminog magacina (imamo i termovizijsku kameru!)... Ograničeni ste samo maštom.
Mreža se ne zaustavlja samo na radu sa računalima. Tu je i besplatno telefoniranje putem mreže (VOIP telefonija). Kad dode Adsl mreža u Gradiste surfat ćemo puno brže i jeftinije. Web camere ćemo uploadati na net, te će nasi sugrađani na privremenom radu u pečalbi moći vidjeti šta se događa u Seluveselu!
Ovakav projekt imaju samo veliki gradovi. Najbliža je Vinkovacka mreža s kojom planiramo povezivanje. Podržite li ovaj projekt selo Gradiste biti će prvo selo u Hrvatskoj, a mislim u ovom dijelu Europe sa ovako izgrađenom Wireless infrastrukturom. Zahvaljujući načelniku naše općine gdinu.Papcu koji nam je pomogao financijski, uradili smo najvažniji dio. Postavili smo Ap-e po selu. Korisnici se mogu spojiti na mrežu. Postavljanje ostalih uredaja (web, game, mail servera) ovisi o donacijama. Ovom prilikom molimo sve Gradištance koji se nalaze u dijaspori da nam pomognu da što brze postavimo web camere. U vašem interesu je da rodnu grudu ugledate online što brže! Isto molimo sve ljude na pomoć, bilo financijsku ili materijalnu. Uskoro će u vatrogasnom domu biti odrzana prezentacija. Za datum i vrijeme biti ce te obavješteni pravovremeno. Za sve informacije možete se bez problema obratiti prestavnicima GRW-a. Još jednom naglašavamo da je ovaj projekt za Naše selo velik i jedinstven u ovom dijelu Europe. Podržite ga!
|